Máme to v kompetencích

7. července 2016 v 19:13 | Cherry Steel |  Jak se dělá den

"Sestry mě nevidí. Ví, že tady jsem, ale nevšímají si mě, jsem jim úplně jedno. Je to jako ve vagónu plném lidí. Víte o nich, víte, že tam jsou a přitom je nevidíte."
1/4 M

Dovolila jsem si použít výrok mojí oblíbené pacientky, kterou samozřejmě tímto zdravím.
Shodou okolností jsem dnes promazávala fotky z mojí minulosti, které prostě už nechci mít a narazila jsme na tuto, co vidíte výš. Myslím, že se perfektně hodí k tématu týdne - falešný úsměv. Na té fotce je mi sice asi 16, tedy fotka je to stará, ale vypadám stále stejně, takže aspoň víte, kdo Vám to vůbec píše :)
Zároveň chci poděkovat za množství komentářů, které jste mi zanechali pod článkem Zavři oči a zdravotní sestra, díky kterému byl tento blog na Srdci blogu - už podruhé! :) Což mi bezesporu lichotí, zvlášť, když píšete, že Vás čtení mých chorých úvah baví, ba dokonce se u toho zařehtáte.. :)
Téma Falešný úsměv bych proto pojala opět z okruhu zdravotnického a to i proto, že si jedna slečna přála více úryvků z rozhovorů s našimi pacienty a s mými kolegyněmi.
Máme to v kompetencích. Falešný úsměv má zdravotní sestra v kompetencích. To jsem si samozřejmě vymyslela, ale je to nepsané pravidlo. Nerada to přiznávám, ale párkrát jsem toho taky využila. Jenže moje tvář je jako otevřená kniha, čili vnímavý jedinec pochopí, zda mám chuť ho poslat.. domů, nebo zda se usmívám od srdce.
Pár situací, kdy jsem použila falešný úsměv.

1. Sestři, jste jako panenka

Tahle věta potěší. Pokud ji ten dotyčný vysloví jednou. Jenže tak to nebylo. Měla jsem vcelku naspěch a proto mi na nějaké vybavování nezbývalo tolik času. Proto jsem chtěla využít techniky Pasivní naslouchání, čili neprožívat, nehrotit, vyslechnout, odpovědět, zdrhnout.
"Sestři, jste jako panenka."
Zasmála jsem se
"Máte moc pěkně namalované oči."
Zasmála jsem se podruhé
"Úplně jako z pohádky, to je pěkný, moc."
Zasmála jsem se potřetí a už si připadala jako debil. Usmívala jsem se a přitom mě ta huba spíše bolela.. Co na to chcete odpovídat???

Výsledek obrázku pro stupid tumblr

2. Přebalování přestárlých mimin

Kapitola sama o sobě. Přebalování inkontinentních. Mě to nevadí. Ale povím Vám příběh, kdy jsem byla na pokraji hysterie.
Na oddělení dlouhodobě nemocných je to samá perla. Dnes jsem vešla do pokoje a čekalo na mne veliké překvapení. Pán seděl na klozetovém křeslo, stolice byla v klozetu, vedle klozetu, na klozetu... na pánovi, vedle pána, na posteli, vedle postele. Kam si vzpomenete.
"Co děláte?"
"To ta vodička!!! Říkal jsem že to nechcu a musel jsem a teď to máte." Okřikl se na mne. Dostal laktulózový sirup.
"Řikal jsem té sestře že su choulostivej a teď to teda máte."
Nic by se nedělo, kdyby to zůstalo u tohoto incidentu. Jenže pán stoupl, opřel se o to .. špinavý křeslo..
A vyprazdňoval se dál!!! Ve stoje!! Ještě pětkrát! Připadal mi jak kráva. Bez urážky, úplně jsem viděla tu krávu jak sere a houpe u toho ocasem. Tak jsme s kolegyní dostali vlastně ještě vynadáno, že jsem mu dali vodičku. A že je choulostivej. To jsem se na něho usmívala s spíš bych ho odeslala..

3. My stojíme

Naše nemocnice, respektivě její lůžková oddělení jsou vybavena takovými zvonečky, kdy si nemocný zazvoní, je-li mu nedobře. Teda, k tomuto účelu to původně bylo. To, proč lidi zvoní, je různé. Projevuje se to tak, že zmáčknou ten debilní červenej čudlík, rozezní se houkačka, vy vlítnete do pokoje a dozvíte se něco zajímavého. Pár zážitků z praxe. Rozezněla se houkačka, já vejdu:
a) "Sestro, posuňte mi nohu."
b) "Sestro, otevřte okno."
c) "Sestro, zavřete okno."
d) "Sestro, tady paní není dobře." Zvonila tehdy jedna babča, že paní vedle ní není dobře. Paní vedle ní spala, pokojně a s úsměvem.
e) "Sestro, mám tam kapesník?" -> pokud někdo zazvoní, proto že si není jist, zda tam má kapesník, je to vskutku zážitek.
A největší perla.

"Sestři! My stojíme!" Pronesla zmatená paní, nemohoucí, ležící v posteli, skutečně ležící a nesoběstačná.
"Vždyť ležíte. Obě."
Babička zmateně zamrkala na všechny strany.
"No jó!"
Úsměv - můj
"Ale před chvíli jsme tady stály!"

Výsledek obrázku pro laugh tumblr

Omluvte mé vyjadřovací schopnosti, ale po sedmé službě už se mi slívají mozkové závity. Jo mimochodem, věděli jste, že mozkový závit se řekne latinsky gyros?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 10. července 2016 v 14:52 | Reagovat

Probudila jsem se po narkóze pláčem. A pak zvonila na sestru a moc se jí omlouvala, že nemám kapesníky. Bylo mi to hrozně líto a ... Ani nevím proč to sem píšu. Článek se mi líbí :)

2 stuprum stuprum | Web | 14. července 2016 v 3:12 | Reagovat

Odteďka vím, co mám použít na nepřátele.  Laktulózový sirup! Šetrně. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama